Sdílet na Facebooku

Letovisko Senigallia

Senigallia nebo také Sinigaglia jak se město až do počátku 20. století jmenovalo, je větší přístavní město na pobřeží Jadranu. Je vzdálené cca 25 kilometrů severozápadně od Ancony a 35 kilometrů jihovýchodně od Pesary. Město má celkem 44.498 obyvatel a je jedním z vyhlášených center turistického ruchu. Nejvíce návštěvníků sem zavítá hlavně z Německa, Belgie a Nizozemska. Městem protéká řeka Misa (Míša), která se přímo v centru vlévá do moře. Jedná se o menší říčku, která je dlouhá 48 kilometrů a protéká zdejším krajem Mache. Koryto se významněji rozšiřuje až přímo ve městě a přes řeku tu vede pět mostů. Přímo za městem pak vede dálnice autostrada Adriatice neboli A14 (E55).

Historie města sahá až do dávného 4. století př.nl, kdy si zde založil osadu galský kmen Senones. Zajímavostí je, že hned v zápětí se osada s okolím stala první Římskou kolonií na břehu Jadranu. To bylo kolem roku 280 př.nl. Římané spojili název kmene Senones a jeho národnost Gallica a vzniklo tak jméno obce Senigallia, které městu zůstalo dodnes. Po Římanech město připadlo Byzantské říši. Ještě později ve středověku se stalo součástí menšího vévodství Pentapolis.

Ve městě se nachází spousta zajímavých památek jako například gotický hrad (Rocca Roveresca), Palazzo Comunale ze 17. století nebo nádherná katedrála ze století 18-tého. Zajímavý je i kostel Santa Maria delle Grazie, který se ale nenachází mimo město (20 km na západ).

Historické jádro se nachází na jih od řeky a je poměrně rozsáhlé. Na druhé – severní straně řeky se nachází blízko pobřeží vlakové nádraží a za ním přístav. Přímo ve městě pak začínají nádherné písčité pláže. Ty jsou široké kolem 70 metrů a táhnou se široko daleko, kam až oko dohlédne.

Více o městě se můžete dozvědět na jeho oficiálních stránkách www.comune.senigallia.an.it.

Komentáře jsou uzavřeny.