Sdílet na Facebooku

Pesaro

Pesaro je velké italské město, které se nachází ve středu země, konkrétně v regionu Marche. Jedná se o důležité přímořské letovisko, které má v současné době něco přes 94 000 obyvatel. Je to druhé největší město v regionu hned za Anconou, která se nachází také u moře a to asi 80 kilometrů směrem na jih. Pesaro je oblíbené letovisko. Město má také malý přístav.

Italské město Pesaro a moře

Dějiny města se začínají psát už v roce 184 před naším letopočtem, kdy město založili staří Římané. Dějiny města Pesaro jsou tedy velmi bohaté a dlouhé. Za panování Římanů bylo město například významným obchodním střediskem na tehdejší frekventované silnici Via Flaminia. V renesančních dobách zde pro změnu panoval vlivný rod Malatesta, který později vystřídal rod Sforza a rod Della Rovere. Město mělo na panovníky štěstí, neboť po celou dobu jejich panování Pesaro kvetlo a vzkvétalo. Bohatí panovníci zde vybudovali celou řadu krásných soukromých paláců a užitečných veřejných budov. V renesační době byly postaveny i mohutné městské hradby. Od roku 1860 je město součástí sjednocené Itálie.

La spiaggia di Pesaro    Jedna z přeplněných městských pláží Pesara

Mezi nejzajímavější památky města je potřeba zařadit krásný palác Palazzo Ducale, který nechal postavit Alessandro Sforza v druhé polovině 15. století. Další významnou pamětihodností města je románská bazilika, která dokonce pochází z pátého století. Byla vybudována na ruinách bývalé římské stavby. Rotunda nese jméno svatého Terence, což je místní patron města. V útrobách velmi cenné rotundy se během poslední rekonstrukce našly překrásné podlahové mozaiky.

Poklidné uličky Pesara

Nezaměnitelným symbolem města je hrad Rocca Constanza, který byl postaven Constanzou Sforzou v 15. století. Ve své době byl využíván jako městské vězení. Pokud vás baví navštěvovat městská muzea, navštivte na Piazza Tosci Mosca místní městské muzeum, kde jsou k vidění také obrazy slavného benátského malíře Giovanni Belliniho. V městském muzeu je rovněž jedna z nejlepších světových kolekcí renesanční a barokní keramiky.

Hrad v městě Pesaro    Kašna na náměstí v Pesaru

V Pesaru se narodil známý hudební skladatel Gioachino Rosini. Jeho rodný dům se nachází na ulici Via Rossini 34. V jeho rodném domě bylo zřízeno zajímavé muzeum, které je věnované životu a dílu tohoto věhlasného hudebního skladatele. Rosini složil za svůj život celkem 39 oper, z nichž nejznámější je například opera „Lazebník sevillský“, kterou Rosini napsal v roce 1816. Muzeum je přístupné veřejnosti.

Poklidná romantika města

Komentáře jsou uzavřeny.