Sdílet na Facebooku

Poutní město Loreto

Loreto je krásné historické městečko a významné katolické poutní místo ve střední Itálii, v provincii Ancona v oblasti Marche. Nejbližším pobřežním letoviskem je Porto Recanati vzdálené asi 5 kilometrů na východ. Samotná Ancona je vzdálena asi 25 kilometrů na sever. Ve městě Loreto trvale žije 12.278 obyvatel. Historické centrum města se nachází na vyvýšeném pahorku. Říká se, že po Římu a Vatikánu je Loreto druhým nejvýznamnějším poutním místem Itálie.

Město je velmi oblíbené mezi turisty a ročně ho  navštíví na 3 miliony lidí. Nejvýznamnější památkou města je bazilika della Santa Casa a Loretánské chýše.

Celý areál vytváří jeden mohutný komplex staveb obklopující tzv. Svatou chýši (Casa Santa). Nejvýznamnější stavbou je pozdně gotická trojlodní bazilika (Chiesa della Casa Santa) ze druhé poloviny 15. století. Přímo ve středu kostela pak stojí samotná Svatá chýše, obezděná renesančním bohatě zdobeným mramorovým obložením v podobě kvádru podle návrhu Donata Bramanteho z roku 1509. Svatá chýše je údajně domem, kde žila samotná Pana Marie.

Dalšímu budovami kolem náměstí Palazzo Comunale jsou například jezuitská škola nebo galerie Lorenzo Lotto a Vouet Annibale Carracci.

Historické jádro města je velmi pěkné. Na druhou stranu ale není zas tak moc rozsáhlé. Tvoří ho v podstatě jen tři delší ulice obehnané hradbami.

4 Komentáře

Jiří napsal/a:

Loreto,stojí za návštěvu,kdo nenavštíví nepochopí.Byl jsem tam a rád na ten výlet vzpomínám.

Diana napsal/a:

Byla jsem tam minulý týden a přestože jsem zarytý ateista, velmi na mne Loreto a Nazaretská kaple Panny Marie zapůsobily. Stojí to za vidění.

Lenka napsal/a:

Loreto jsem navštivila již 2x a určitě se tam chci ještě vrátit, je to nádhera. Ać jsem nevěřící, na tomto místě na mně „něco“ působí……až mi z toho běhal mráz po zádech.Určitě stojí za návštěvu.

Kateřina napsal/a:

absolutní zážitek. byla jsem tam před pár dny, už po druhé v životě a musím říct, že tam člověk pochopí „všechno“. Nejsem věřící v pravém slova smyslu, ale tohle místo je magické !