Sdílet na Facebooku

Etiketa: Jak správně pozdravit

Dnes se seznámíme s tím, jak se správně chovat, když někam přijdeme, nebo naopak jak pozdravit při odchodu. Sami rychle zjistíte, že mnoho slovíček vám přijde velice povědomých a nebo dokonce známých.

Kategorie Slovník a etiketa

Italové jsou velice společenští a v italské společnosti existují také určitá pravidla etikety. Mnoho věcí je podobné jako u nás, a tak stejně staré nebo mladší kamarády a přátele pozdravíte slovem „ciao“ (Překlad: Ahoj – používá se při příchodu i při odchodu).

Starší přivítejte slovem „piacere“ (Překlad: Těší mně), „buon giorno“ (Překlad: Dobrý den – je dobré používat během dopoledne, asi do oběda) nebo „buona sera“ (Překlad: Dobrý večer – časově používejte už od oběda).

Při loučení nezapomeňte říci „arrideverci“ (Překlad: Nashledanou). Starším a váženým lidem můžete spíše říci „arridevederLa“, je to mnohem zdvořilejší a formálnější varianta.

Italové jsou ke všem, i zahraničním návštěvníkům, přátelští. Když vstoupíte do obchodu nebo baru, je zvykem pozdravit univerzálním „buon giorno“ nebo „buona sera“, to samé platí i při odchodu nebo můžete říci také „arrideverci“. Někdy můžete použít i neutrální „salve“.

Italové vám rádi ochotně poradí, nevíte-li kudy kam. Oslovte dotyčného na ulici „scusi“ (Překlad: Promiňte) a poté mu řekněte jméno nebo název místa, kam se potřebujete dostat.

Na poděkování „grazie“ vám Ital většinou odpoví „prego“ (Překlad: Není zač).

Komentáře jsou uzavřeny.